Dr Michał Chartytonowicz Chirurg Plastyk
2016-09-21

Rekonstrukcja piersi – Ty decydujesz

Rekonstrukcja piersi – Ty decydujesz.

Rak piersi rani kobietę dwa razy. Po raz pierwszy przy diagnozie, która w świadomości większości kobiet brzmi jak wyrok. Powtórnie po mastektomii, gdy radość wygranej z chorobą przysłania blizna w miejscu piersi. W Polsce od połowy lat 90-tych utrzymuje się spadek umieralności na nowotwory piersi i jest ona niższa niż średnia dla krajów UE. Dużo gorzej jest z rekonstrukcją piersi. Nie rozumiem co powoduje, że 45% Pacjentek po mastektomii w USA decyduje się na rekonstrukcję piersi podczas gdy w Polsce jedynie około …   5%!

Co trzeba wiedzieć?

Rekonstrukcja piersi to proces wieloetapowy. Rozpoczyna się rekonstrukcją utraconej piersi. Następnie przeprowadza się symetryzację piersi zdrowej, aby maksymalnie je do siebie upodobnić. Cały proces kończy się odtworzeniem brodawki i otoczki. Rekonstrukcja piersi utraconej w wyniku mastektomii to dla mnie zawsze wyzwanie. Jako chirurg plastyk muszę nie tylko perfekcyjnie wykonać operację, ale również stać się przewodnikiem Pacjentki przez kolejne etapy leczenia. Budowanie zaufania to ważny proces.

Jaką metodę wybrać?

Odtwarzanie utraconej piersi przeprowadza się w oparciu o tkanki własne lub implanty. Metody rekonstrukcji tkankami autologicznymi to najczęściej płat DIEP, TRAM oraz własna tkanka tłuszczowa Pacjentki przeszczepiona po odpowiednim przygotowaniu miejsca po mastektomii. Płat DIEP to tkanki własne Pacjentki pobrane z brzucha wraz z małym naczyniem decydującym o ich ukrwieniu. Naczynie to zespalamy z naczyniami klatki piersiowej aby z tkanek uformować nową pierś. Metoda bardzo dobra, szczególnie do rekonstrukcji piersi dużych z cechami ptozy. Pacjentka uzyskuje dodatkowo ładny, napięty brzuch, bo pobranie płata to nic innego jak plastyka brzucha. Płat TRAM, coraz rzadziej stosowany ze względu na możliwe powikłania po jego pobraniu, pozwala uformować podobną pierś jak płat DIEP.

Implanty piersi stanowią bazę do rekonstrukcji piersi od kilkudziesięciu lat. Najczęściej wprowadzenie implantu poprzedza przygotowanie tkanek ekspanderem. Jeżeli jednym z elementów terapii była radioterapia konieczne jest zastosowanie płata z mięśnia najszerszego grzbietu. Zastosowanie ekspandera/implantu pozwala na uzyskanie piersi bez cech ptozy. Najlepsze efekty uzyskuje się odtwarzając piersi małe lub średnie.

Czy są metody lepsze i gorsze?

Najlepsza metoda to ta, która zostanie wybrana przez Pacjentkę. Wpływ na tę decyzję ma przewidywany efekt estetyczny, wygląd miejsca dawczego oraz wygląd zdrowej piersi. Nie bez znaczenia jest doświadczenie ośrodka jak i operującego chirurga plastyka. Wybór metody rekonstrukcji piersi należy tylko i wyłącznie do Pacjentki, warto jednak aby uczestniczył w nim chirurg, gdyż decyzja powinna być oparta na specjalistycznej wiedzy i doświadczeniu.

Czy rekonstrukcja piersi to konieczność?

Na pewno nie. Wiele kobiet, zmęczonych długotrwałą terapią onkologiczną, nie decyduje się na zabiegi rekonstrukcyjne. Rozwiązaniem jest wtedy proteza zewnętrzna, która pozwala ukryć skutki zabiegu mastektomii.

Rekonstrukcja piersi jest dla Ciebie!

Nie dla męża, rodziny, znajomych… Rekonstrukcja piersi to Twój świadomy wybór. Odtworzenie utraconej piersi to także nie fanaberia. Jest to bardzo ważny etap procesu leczenia, którego najważniejszym elementem jest oczywiście terapia onkologiczna, choć nie jedynym.

 

Dr Michał Charytonowicz, chirurg plastyk