Dr Michał Chartytonowicz Chirurg Plastyk
2016-07-14

Czy jesteśmy symetryczni?

Natura symetryczna nie jest

Symetria to odwzorowanie osiowe płaszczyzny lub przestrzeni – tyle mówi bardzo skrócona definicja. Symetria jest wokół nas ale nie w nas. Świat stworzony przez człowieka jest oparty na symetrii, dlatego też tak łatwo go rozpoznać. Zapominamy, że natura już taka symetryczna nie jest. Przypomnijmy sobie nasze ulubione drzewo – za grosz symetrii, kwiat ? tu nieco więcej ale też nie za wiele, las? Góry? Tu jeszcze mniej…

Ludzie nie są symetryczni

Ludzie też nie są symetryczni. Nie tylko osoby z naszego otoczenia ale i te z pierwszych stron gazet. W to trudno uwierzyć, bo takie idealne, ładne i niespotykane. Do tego liczne teorie pseudonaukowe, sprowadzające nasze postrzeganie piękna do odnajdywania symetrii, na przykład w ludzkiej twarzy. Niestety mają one tyle wspólnego z prawdą co ludzie z symetrią…

Na przykład Cindy Crowford, doskonały przykład, na to że piękno symetryczne nie jest. No bo która ładniejsza – prawa? Lewa? A może ta prawdziwa?

My też symetryczni nie jesteśmy… i jako chirurg plastyk często muszę uświadomić to swoim Pacjentom. Obowiązek przykry, choć konieczny. Powód prosty: przed zabiegiem za asymetrię odpowiada natura, po zabiegu chirurg plastyk. Swojej asymetrii zazwyczaj nie zauważamy bo jest z nami od urodzenia. Wszystko zmienia się jednak po operacji… przed lustrem spędzamy wiele godzin dziennie analizując pracę chirurga. Właśnie wtedy zauważamy, że symetria wcale bliska nam nie jest.Asymetria więc jest całkowicie naturalna. Korygowana powinna być gdy powoduje zauważalny defekt funkcjonalny lub estetyczny.

Opisując innych trzeba skrytykować siebie. I tak okazuje się, że autor jest wyraźnie asymetryczny. Co ciekawe prawa połowa twarzy jest kilka lat młodsza od lewej.

Jeszcze większą asymetrię można zauważyć u Gordona Ramsay’a, którego lewa połowa twarzy jest wyraźnie większa od prawej. Powoduje to głównie bardziej uwydatniona okolica jarzmowa i skroniowa oraz wyraźniej zaznaczony kąt żuchwy.

Meryl Streep jest posiadaczką jednego z najpiękniejszych uśmiechów, przez co wydaje nam się, że jej twarz jest wyjątkowo symetryczna. Nic bardziej mylnego. Okazuje się, że Lewa połowa twarzy ma więcej cech, które uznajemy za pożądane w kobiecej twarzy. I tak asymetryczny uśmiech, przesunięty łuk zębowy, skrzywiona na stronę prawą piramida nosa powodują, że twarz stworzona z symetrycznych lewych połówek jest całkowicie inna od prawej.

Jednak świadomość tych niedoskonałości nie zakłóca postrzegania tej twarzy jako bardzo ładnej i ciepłej w odbiorze.

Neuropsycholodzy twierdzą, że asymetria jest nam wręcz potrzebna. Te drobne niedoskonałości twarzy pozwalają lepiej ją rozpoznawać. Idealnie symetryczna twarz jest bardzo trudna do zapamiętania.

Zatem symetria wcale nie jest synonimem estetyki a piękno człowieka to zbiór jego drobnych niedoskonałości.

 

Dr Michał Charytonowicz, chirurg plastyk